Dziś kilka słów o tym, co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy wcale nie ćwiczysz.
Z każdej strony słyszysz: „ruch to zdrowie!”, ale kompletnie nie potrafisz się zmusić do ćwiczeń?
Chciałabym dziś pokazać Ci co dzieje się, albo może się stać z naszym ciałem jeśli nie wprowadzimy w naszą codzienność ruchu.
Aktywność fizyczna jest często bagatelizowana. Zawsze znajdzie się coś ważniejszego od ćwiczeń. Żeby wyjść na spacer musimy mieć opracowaną trasę (bo przecież bez sensu jest spacer bez sensu 😉 ) I w konsekwencji nie robimy nic. A to duży błąd! Bo ciało bez ruchu będzie źle funkcjonować.
Co dokładnie może się stać?
1. Pierwszą rzeczą jest magazynowanie większej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie – zwłaszcza, jeśli nie pilnujemy diety. Jednocześnie, jeśli się nie ruszamy, mamy dużo mniej mięśni.
2. Wolniejsza przemiana materii i niższe zapotrzebowanie kaloryczne. Im mniej ćwiczymy, tym mniej możemy zjeść. Szybciej tyjemy, musimy bardziej uważać na dietę.
3. Jesteś bardziej narażona na choroby serca, nadciśnienie i cukrzycę. Badania udowodniły że już 2 tygodnie regularnych ćwiczeń zmniejszają ryzyko cukrzycy oraz regulują ciśnienie krwi.
4. Narażasz się na żylaki. Siedzący tryb życia, złe odżywianie i stojąca praca… Aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie nóg i pomaga lepiej pompować krew w organizmie, co usprawnia pracę żył i zapobiega zastojom.
5. Znacznie słabsza odporność. Osoby, które nie ćwiczą, są mniej odporne na wirusy i bakterie i przez to częściej chorują.
6. Możesz mieć problemy żołądkowe. Brak ruchu negatywnie wpływa na procesy trawienne oraz może powodować długotrwałe zaparcia i problemy z wypróżnianiem.
7. Brak ruchu zwiększa ryzyko problemów ze snem.
8. Problemy z życiem seksualnym. Kiedy ćwiczymy, wzrasta nasze libido. Osoby mało aktywne fizycznie często borykają się z problemami w łóżku, które można rozwiązać regularnym treningiem.
9. Większa szansa na problemy ze stawami i ich zwyrodnienie.
10. Mniejsze szanse z rakiem piersi. Według badań, kobiety które regularnie ćwiczą i są chore na raka piersi mają o 50 % szans więcej na wyzdrowienie, niż kobiety, które unikają aktywności fizycznej.
11. Szybsza starość. Siedzący tryb życia sprzyja starzeniu się – nie tylko skóry (zmarszczki, obwisła skóra), ale także umysłu.