Fakty i mity o lodach

cze 2, 2020 | Blog, ​Odżywianie, Uncategorized

Lody leczą anginę, ale nie należy ich jeść w upał, najzdrowsze są sorbety, a czekoladowe tuczą bardziej niż waniliowe. Które z tych stwierdzeń jest prawdziwe? Fakty i mity na temat lodów
  • Lody odchudzają
Odchudzające działanie lodów tłumaczone jest tym, że organizm musi zużytkować więcej energii do ogrzania ich do temperatury pokojowej niż zostaje dostarczone wraz z lodami. Niestety nie jest to prawda. Faktycznie, podniesienie temperatury lodów wymaga nieco energii, ale zdecydowanie mniej niż znajduje się w nawet niewielkiej gałce lodów.
  • Kwaśne lody sorbetowe to gwarancja niewielkiej ilości kalorii
Kalorie w lodach podchodzą w głównej mierze z tłuszczów. A zatem faktycznie: lody sorbetowe, które tłuszczu nie zawierają, albo zawierają w bardzo ograniczonej ilości, są mniej kaloryczne. Jeśli jednak spojrzymy na sam cukier (węglowodany proste), to w lodach sorbetowych często jest ich więcej niż w tych mlecznych, szczególnie w wariantach kwaśnych, w których smak kwaśny równoważy się słodkim. Dlatego sorbety, choć mniej kaloryczne, mogą szybciej podnosić poziom cukru we krwi.
  • Lody czekoladowe są bardziej kaloryczne od waniliowych
Niekoniecznie. Lody czekoladowe to w głównej mierze smak czekoladowy, który uzyskuje się często bez udziału samej czekolady. A smak czekoladowy jest mniej słodki od waniliowego – żeby go uzyskać potrzeba mniejszej ilości cukru.
  • Lody nie powinny być konsumowane przez osoby będące na diecie
Wiele zależy od tego, o jakiej diecie mówimy. Wydaje się jednak, że lody w odpowiednich ilościach mogą być spożywane zarówno przez osoby będące na diecie niskokalorycznej, jak i na dietach eliminacyjnych. Na rynku znaleźć obecnie można lody bez laktozy, bez glutenu oraz bez tłuszczu.
  • Lody powinny być jedzone jedynie przy wysokich temperaturach
Wręcz przeciwnie. Jeśli spożywamy lody w czasie upałów łatwo możemy nabawić się bólu gardła. Wynika to z dużych różnic temperatur pomiędzy temperaturą powietrza a lodami. Lody to paradoksalnie dobre rozwiązanie w czasie choroby, ponieważ zimno łagodzi ból gardła i zmniejsza obrzęk.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do mojego newslettera i otrzymaj w prezencie eBooka “TOP 5 Zdrowych Nawyków”!

.

Zobacz mój najnowszy eBook

Jak w prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać

Dla kogo jest ebook „Jak w Prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać? Dla wszystkich, którzy chcieliby zmienić swoje nawyki żywieniowe, w sposób, który nie wywróci ich życia do góry nogami.

To dieta ma być dla Ciebie – nie Ty dla diety! Poznasz 5 szybkich rozwiązań, które możesz wdrożyć właściwie natychmiast, a dzięki którym zyska Twoje zdrowie i sylwetka. Dowiesz się na co zwrócić uwagę robiąc zakupy czy przygotowując posiłki. Jeśli szukasz prostych sposobów, które będą stanowiły bazę dla zdrowego odżywiania – ten ebook jest dla Ciebie!

Posłuchaj ostatnich podcastów!

Czym jest zastój wagi?

Czym jest zastój wagi?

Zaczynasz odchudzanie, masz rozpisany plan żywieniowy, zaplanowane treningi, przez kilka tygodni wszystko idzie zgodnie z planem. Waga leci, obwody maleją, jesteś zmotywowana i entuzjastycznie nastawiona do dalszej pracy. I nagle BUM! Tydzień, drugi, trzeci - starasz...

Czy kroki są ważne?

Czy kroki są ważne?

Czy chodzenie to w ogóle jest aktywność fizyczna? Ile dziennie kroków należy robić? Jaki wpływ marsz ma na nasz organizm? Czy dzięki spacerom można schudnąć? Jakich aplikacji używać do mierzenia kroków? Co można zrobić żeby chodzić więcej?O tym wszystkim mówię w tym...

Postaw mi kawę na buycoffee.to