Fakty i mity o lodach

cze 2, 2020 | Aktulaności, Uncategorized

Lody leczą anginę, ale nie należy ich jeść w upał, najzdrowsze są sorbety, a czekoladowe tuczą bardziej niż waniliowe. Które z tych stwierdzeń jest prawdziwe? Fakty i mity na temat lodów
  • Lody odchudzają
Odchudzające działanie lodów tłumaczone jest tym, że organizm musi zużytkować więcej energii do ogrzania ich do temperatury pokojowej niż zostaje dostarczone wraz z lodami. Niestety nie jest to prawda. Faktycznie, podniesienie temperatury lodów wymaga nieco energii, ale zdecydowanie mniej niż znajduje się w nawet niewielkiej gałce lodów.
  • Kwaśne lody sorbetowe to gwarancja niewielkiej ilości kalorii
Kalorie w lodach podchodzą w głównej mierze z tłuszczów. A zatem faktycznie: lody sorbetowe, które tłuszczu nie zawierają, albo zawierają w bardzo ograniczonej ilości, są mniej kaloryczne. Jeśli jednak spojrzymy na sam cukier (węglowodany proste), to w lodach sorbetowych często jest ich więcej niż w tych mlecznych, szczególnie w wariantach kwaśnych, w których smak kwaśny równoważy się słodkim. Dlatego sorbety, choć mniej kaloryczne, mogą szybciej podnosić poziom cukru we krwi.
  • Lody czekoladowe są bardziej kaloryczne od waniliowych
Niekoniecznie. Lody czekoladowe to w głównej mierze smak czekoladowy, który uzyskuje się często bez udziału samej czekolady. A smak czekoladowy jest mniej słodki od waniliowego – żeby go uzyskać potrzeba mniejszej ilości cukru.
  • Lody nie powinny być konsumowane przez osoby będące na diecie
Wiele zależy od tego, o jakiej diecie mówimy. Wydaje się jednak, że lody w odpowiednich ilościach mogą być spożywane zarówno przez osoby będące na diecie niskokalorycznej, jak i na dietach eliminacyjnych. Na rynku znaleźć obecnie można lody bez laktozy, bez glutenu oraz bez tłuszczu.
  • Lody powinny być jedzone jedynie przy wysokich temperaturach
Wręcz przeciwnie. Jeśli spożywamy lody w czasie upałów łatwo możemy nabawić się bólu gardła. Wynika to z dużych różnic temperatur pomiędzy temperaturą powietrza a lodami. Lody to paradoksalnie dobre rozwiązanie w czasie choroby, ponieważ zimno łagodzi ból gardła i zmniejsza obrzęk.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do mojego newslettera i otrzymaj w prezencie eBooka “TOP 5 Zdrowych Nawyków”!

.

Zobacz mój najnowszy eBook

Jak w prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać

Dla kogo jest ebook „Jak w Prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać? Dla wszystkich, którzy chcieliby zmienić swoje nawyki żywieniowe, w sposób, który nie wywróci ich życia do góry nogami.

To dieta ma być dla Ciebie – nie Ty dla diety! Poznasz 5 szybkich rozwiązań, które możesz wdrożyć właściwie natychmiast, a dzięki którym zyska Twoje zdrowie i sylwetka. Dowiesz się na co zwrócić uwagę robiąc zakupy czy przygotowując posiłki. Jeśli szukasz prostych sposobów, które będą stanowiły bazę dla zdrowego odżywiania – ten ebook jest dla Ciebie!

Posłuchaj ostatnich podcastów!

Co przeszkadza nam w rozpoczęciu aktywności fizycznej?

Co przeszkadza nam w rozpoczęciu aktywności fizycznej?

Nie wszystko zależy od naszego "chcę" albo "nie chcę". Czasem pojawiają się przeszkody "zewnętrzne", które uniemożliwiają nam (przynajmniej w momencie ich wystąpienia) rozpoczęcie np. aktywności fizycznej. Jakie to mogą być przeszkody i jak można spróbować sobie z...

Czy warto ćwiczyć z popularnymi trenerkami z Internetu?

Czy warto ćwiczyć z popularnymi trenerkami z Internetu?

Ćwiczysz z popularnymi trenerkami np. na YouTube? Masz swoje ulubione trenerki i zestawy ćwiczeń? Jeśli jesteś ciekawa jakie są wg mnie plusy i minusy korzystania z takich treningów, tego na co zwrócić uwagę przy wyborze takiej formy aktywności, oraz z kim moim...

Jak zmotywować się do ćwiczeń kiedy się kompletnie nie chce?

Jak zmotywować się do ćwiczeń kiedy się kompletnie nie chce?

Jesień kojarzy nam się z kolorami, mżawką i karmieniem wiewiórek. Jednocześnie widzimy siebie z ciepła herbatką pod milutkim kocem. I jak tu w takich okolicznościach przyrody zmotywować się do jakichkolwiek ćwiczeń? Jak wyjść z domu pobiegać albo na siłownię? A może...