Jak schudnąć z określonej partii ciała?

maj 31, 2021 | Podcasty

Jak schudnąć z określonej partii ciała?

Cześć. Mam na imię Marta i zapraszam Cię do mojego podcastu. Jeśli, choć kilkukrotnie zdarzyło Ci się pomyśleć „Zaczynam od poniedziałku” to ten podcast jest właśnie dla Ciebie. Motywacja, ruch, odżywianie, nawyki, ale także biznes trenera od kuchni i fit świat od zaplecza. O tym będziemy sobie tutaj rozmawiać. Zapraszam.

Cześć. Witam Cię drogi słuchaczu w ósmym odcinku mojego podcastu „Zaczynam od poniedziałku”. Dzisiaj zastanowimy się nad tym, czy możliwe jest zgubienie tkanki tłuszczowej tylko z określonej partii ciała. No bo bardzo często jest tak, że ogólnie rzecz biorąc podobamy się sobie, ale znajdujemy w sobie takie części ciała, które stwierdzamy, że chcielibyśmy wyszczuplić, wyrzeźbić, wysmuklić. No u kobiet zazwyczaj są to okolice brzucha, pośladków, ud. U mężczyzn też zazwyczaj brzuch. No i ogólnie nie chcielibyśmy dużo w sobie zmieniać, no ale fajnie byłoby, gdyby na przykład ta fałdka na brzuchu tam trochę nam się schowała i czy to jest w ogóle możliwe, żeby coś takiego zrobić.

Po pierwsze to jest tak, że mamy pewne tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w określonych miejscach, dlatego że mamy różne typy budowy sylwetki. Niektóre z nas są jabłkami, czyli ta tkanka tłuszczowa zazwyczaj odkłada się właśnie w okolicach brzucha, piersi. Tutaj na górnych partiach ciała, a mamy fajne szczupłe nogi Natomiast jeśli mamy typ budowy gruszka, no to wtedy właśnie pośladki, uda stanowią tutaj tą najbardziej problematyczną część, a cała reszta jest całkiem okej. Też możemy mieć typ budowy taki chłopięcy. To jest wtedy kolumna. Czyli nie mamy wcięcia w talii, jesteśmy szczupłe, ale mamy taką chłopięcą sylwetkę. Co też kobietą bardzo często przeszkadza. Albo jesteśmy trójkątem. Wtedy mamy szerokie ramiona, wąską talię, taką bardziej męską budowę ciała i to jest genetyka, której nie zmienimy. Czyli no nie ma możliwości jakby zmiany tego z czym się urodziliśmy. Oczywiście możemy próbować zmieniać te proporcje sylwetki, ale pewne predyspozycje w nas będą. Ja ogólnie rzecz ujmując nie mam dzisiaj dobrych wiadomości. Dlatego że no nie ma sposobu na to, żeby gubić tkankę tłuszczową tylko z określonej partii ciała, dlatego że nie możemy dać mózgowi sygnał „Hej, słuchaj, ja wyglądam super, ale jednak mógłbyś mi zlikwidować te fałdkę na brzuchu”. No nie, niestety nie. Ja powiem więcej, zazwyczaj jest też tak, że właśnie ze względu na te typy sylwetki, które mamy, jeśli nawet zaczynamy dietę redukcyjną, zaczynamy się odchudzać, to ta tkanka tłuszczowa z tych najbardziej problematycznych miejsc schodzi na końcu. Rzeczywiście, trzeba bardzo mocno się przyłożyć do tego, żeby przy danym typie sylwetki zgubić te tkankę tłuszczową z tych miejsc, w których ona ma tendencję do odkładania się. Oczywiście, właśnie jedynym sposobem na to, żeby gubić tkankę tłuszczową jest po prostu dieta redukcyjna. Czyli tak zwany ujemny bilans kaloryczny. Ona powinna być dobrze zbilansowana, musimy mieć wszystkie składniki, które powinniśmy do naszego organizmu dostarczać i będziemy te tkankę tłuszczową gubić równomiernie. Nie ma takiego sposobu, żeby gubić ją z jednego miejsca bardziej, a z drugiego miejsca mniej. Ale jeśli uzbroimy się w cierpliwość. Dorzucimy do tego odpowiednio dobrany trening, ćwiczenia. Właśnie między innymi pod ten typ sylwetki, którym jesteśmy, no to wtedy te efekty będą jak najbardziej realne i będą bardzo szybko widoczne.

Właśnie często spotykam się z tym że jeśli myślimy na przykład o gubieniu tkanki tłuszczowej z brzucha to pierwsze co robimy to myślimy sobie “Okej będę śmigać brzuszki” i wstajemy rano, mata na podłogę i lecimy 100 brzuszków dziennie. No i potem się okazuje, że tych efektów nie ma. Jeśli nie dorzucimy do tego diety redukcyjnej, ale ogólnie, jakby samo robienie brzuszków nie jest dobrym pomysłem. Jeszcze bardzo często niestety te brzuszki nie są wykonywane dobrze technicznie, co ma wpływ na później ogrom problemów. Brzuszek brzuszkowi nie równy to musimy pamiętać. Musimy nauczyć się robić tak dobrze robić te brzuchy, żeby one były efektywne. No, a bez diety redukcyjnej to w ogóle nie róbmy tego po prostu. Jest tryliard innych ćwiczeń, które można angażują mięśnie brzucha, a nie są to właśnie wspomniane brzuszki. To jest jeden z gorszych sposobów, na którym możecie wpaść. Ja wiem, że kuszą wszelkie tytuły w internetach wyzwań „rób brzuszki”, „Szóstki Weidera” czy inne ćwiczenia i będziesz mieć super talię. No niestety nie. Jak na przykład myślimy o tym, żeby wyszczuplić uda to myślimy sobie o tym, że nie będziemy ćwiczyć, żeby nam się nie rozrosły. No nie rozrosną się. Jeśli będziecie ćwiczyć z obciążeniem swojego ciała albo z bardzo niewielkim obciążeniem i będzie robić dużą ilość powtórzeń to te uda się nie rosną, a tym bardziej, jeśli będziecie na ujemnym bilansie kalorycznym. One się ładnie wyszczuploną, wyrzeźbią, ale nie urosną. To tak nie działa. Żeby uda urosły to muszą dostać paliwo w postaci jedzenia i bardzo mocnego z dużym obciążeniem treningu. W drugą stronę to nie zadziała. Naprawdę osoby, które chcą wyszczuplić uda nie powinny bać się ćwiczyć nóg. Bez względu na to, jaką partię ciała chcemy wyszczuplić, to bardzo dobrym pomysłem są treningi typu cardio, czyli na przykład chodzenie,bądź bieganie na bieżni, czy na dworze, czy rower, czy rolki. Tak, żeby spalać te kalorie, a do tego no super dodatkiem są ćwiczenia siłowe. To w ogóle jest najlepsze co możecie dla siebie zrobić żeby wasze sylwetka była estetyczna, ładna, jędrna. Trening siłowy czyni cuda.

Ja zawsze uważam, że najpierw powinniśmy zadbać o ciało kompleksowo, a dopiero potem możemy koncentrować się na tych partiach ciała, na których najbardziej zależy. Bo jeśli zaczniemy dietę redukcyjną, zaczniemy dietę z ujemnym deficytem kalorycznym, jeśli dołożymy do tego treningi typu cardio i treningi wzmacniające, treningi z obciążeniem to mamy piękne combo, za które nasze ciało nam się cudownie odwdzięczy. Potem dopiero możemy zacząć koncentrować się na tych wybranych partiach ciała i dorzucać do tego na przykład celowane ćwiczenia tylko i wyłącznie na te partie ciała, ale najpierw skupmy się na całym ciele, a potem dopiero na tych detalach.

Możemy też zastanowić się nad próbą zmiany proporcji sylwetki, czyli naprzykład, jeśli nie mamy wcięcia w talii, a zależy nam na tym, żeby mieć. Co jest dosyć trudne do zrobienia. To możemy pomyśleć o tym, żeby na przykład skupić się na treningu ramion, żeby ta proporcja sylwetki, czyli jeśli trochę rozbudowujemy te ramiona. Jeśli one będą ładne, zaokrąglone, to wizualnie będzie wydawać się, że wchodzimy właśnie z taki typ budowy sylwetki trójkąta. Czyli mamy to ładne wcięcie w talii i szersze ramiona i możemy zastanowić oczywiście nad taką „przebudową” naszej sylwetki. To jest też realne i bardzo często jest wykorzystywane w budowaniu sylwetki i to jest bardzo dobre też pomysł. Ogólnie rzecz ujmując taki proces przebudowy sylwetki jest naprawdę realny i mimo tego, że jesteśmy określonym typem sylwetki to możemy próbować to zmieniać, ale wymagany jest czas, trening siłowy, trening cardio i dobrze zbilansowana dieta.

Właściwie tym mogłabym podsumować ten podcast. Jeśli uzbrójcie się w cierpliwość, będziecie przestrzegać diety i dobrze dopasowanego do siebie treningu. Zawsze proście trenera o pomoc, bo to jest bardzo ważne, to jest oszczędność waszego czasu po prostu. Możecie szukać w internecie jakiś różnych sposobów. Możecie drukować jakieś plany treningowe, ale tak naprawdę nie wiecie, czy one są odpowiednie właśnie do waszego typy budowy sylwetki. Czy do tego, w jakiej jesteście kondycji. Trening dla początkującego może być zupełnie inny dla jednej osoby, a innym dla drugiej osoby i oszczędzicie ogrom czasu i nerwów i zobaczycie efekty, jeśli taki trening będzie dopasowany stricte do Was. Także to akurat w moim odczuciu jest jedna z takich podstawowych rzeczy obok diety (Dieta też musi być dopasowana do Was), na których nie warto jest po prostu oszczędzać. Jeśli decydujecie się coś ze sobą zrobić, chcecie zacząć się odchudzać, wyszczuplać, wyrzeźbiać, poproście o pomoc, po prostu. Jeśli nie wiecie jak to zacząć robić od tego są dietetycy, od tego są trenerzy, żeby dopasować do Was odpowiednią dietę i odpowiedni trening. Żeby te efekty były szybko, a przede wszystkim skutecznie i na długo, żeby z Wami zostały. Także kochani, trzymam za Was kciuki i słyszymy się w następnym odcinku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do mojego newslettera i otrzymaj w prezencie eBooka “TOP 5 Zdrowych Nawyków”!

.

Zobacz mój najnowszy eBook

Jak w prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać

Dla kogo jest ebook „Jak w Prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać? Dla wszystkich, którzy chcieliby zmienić swoje nawyki żywieniowe, w sposób, który nie wywróci ich życia do góry nogami.

To dieta ma być dla Ciebie – nie Ty dla diety! Poznasz 5 szybkich rozwiązań, które możesz wdrożyć właściwie natychmiast, a dzięki którym zyska Twoje zdrowie i sylwetka. Dowiesz się na co zwrócić uwagę robiąc zakupy czy przygotowując posiłki. Jeśli szukasz prostych sposobów, które będą stanowiły bazę dla zdrowego odżywiania – ten ebook jest dla Ciebie!

Zobacz ostatnie posty na blogu!

Przekonania, które prawdopodobnie blokują Twoją aktywność

Przekonania, które prawdopodobnie blokują Twoją aktywność

Nasze ciało jest stworzone do aktywności fizycznej. Niestety niesamowicie szybka ewolucja i cywilizacja spowodowała, że ruszamy się bardzo mało, albo właściwie wcale. Brak ruchu niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji, a otyłość jest tylko wierzchołkiem góry...

Nowy Ebook „DLACZEGO NIE MOŻESZ SCHUDNĄĆ” Premiera 26.04.2022.

Nowy Ebook „DLACZEGO NIE MOŻESZ SCHUDNĄĆ” Premiera 26.04.2022.

Proces odchudzania, choć z pozoru nie wydaje się specjalnie trudny, może okazać się pełen pułapek. W swojej codziennej pracy spotykam osoby, które mają za sobą wiele nieudanych prób odchudzania. Postanowiłam więc spisać 10 najczęstszych powodów, przez które nie możemy...

Czy trening siłowy powoduje utratę wagi?

Czy trening siłowy powoduje utratę wagi?

Jest wiele czynników, które mają wpływ na Twoją wagę. Oprócz tego jak się odżywiasz, czy i ile się ruszasz, duże znaczenie mają także kwestie genetyczne czy hormonalne. O ile na genetykę wpływu nie mamy, o tyle na nasz styl życia już jak najbardziej tak.  Poprzez...

Postaw mi kawę na buycoffee.to