Jak wrócić do aktywności fizycznej po długiej przerwie

kw. 21, 2021 | Aktulaności, Uncategorized

Powrót do aktywności fizycznej po znacznej przerwie wiąże się z tym, że musimy znów nauczyć i przyzwyczaić swój organizm do ruchu czy obciążeń.
Niestety nawet krótki odpoczynek od treningów może zmniejszyć nasze możliwości kondycyjne.

O czym trzeba pamiętać chcąc wrócić do swojej ulubionej dyscypliny?
Przede wszystkim o tym, żeby nie stawiać sobie zbyt ambitnych celów, bo może się to skończyć kontuzją, stanami zapalnymi czy bolesnymi „zakwasami”. Nasz organizm nie będzie na początku w stanie zaadaptować się do znacznych obciążeń.

Jakie zatem wybrać aktywności?
Na początek zdecydowanie lekkie. Spacery, rower, basen, ewentualnie marszobieg. Coś co usprawni nasz system krążeniowo-oddechowy i powoli będzie przyzwyczajało nasze ciało do większego wysiłku. Możemy również wybrać zajęcia skupiające się na poprawie mobilności i stabilności poszczególnych segmentów ciała np. joga czy trening personalny. Potem możemy próbować powoli wracać do treningu siłowego. Odpowiednio dobrana objętość i intensywność treningu jest tu kluczowa. Polecam wcześniej skonsultować swój plan treningowy oraz technikę wykonywania ćwiczeń z trenerem. Z czasem możesz oczywiście zwiększać intensywność treningu.
Początkowo wydłużając czas ćwiczeń oraz liczbę powtórzeń, później zwiększając również obciążenie. Czasami znalezienie partnera do treningów daje super kopa i motywację. Jeśli lubisz ćwiczyć w towarzystwie, to jest to super pomysł! Obiecując komuś swoją obecność na siłowni, trudno Ci będzie wymyślać wymówki na unikanie kolejnych treningów. Dobry partner treningowy będzie Cię wspierał, gdy zwątpisz w swoje możliwości i motywował do treningu, gdy nie będzie chciało Ci się ruszyć z domu.

Reasumując, należy pamiętać o zasadzie małych kroków. Lepiej iść powoli do przodu niż rzucić się na głęboką wodę i podtopić… Aktywność ruchowa ma przynosić ogrom korzyści dla naszego zdrowia, a nie nam go utrudniać. Jeżeli wcześniej ćwiczyłeś regularnie, powrót do formy nie zajmie Ci wiele czasu. Trzymam kciuki!!!

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do mojego newslettera i otrzymaj w prezencie eBooka “TOP 5 Zdrowych Nawyków”!

.

Zobacz mój najnowszy eBook

Jak w prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać

Dla kogo jest ebook „Jak w Prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać? Dla wszystkich, którzy chcieliby zmienić swoje nawyki żywieniowe, w sposób, który nie wywróci ich życia do góry nogami.

To dieta ma być dla Ciebie – nie Ty dla diety! Poznasz 5 szybkich rozwiązań, które możesz wdrożyć właściwie natychmiast, a dzięki którym zyska Twoje zdrowie i sylwetka. Dowiesz się na co zwrócić uwagę robiąc zakupy czy przygotowując posiłki. Jeśli szukasz prostych sposobów, które będą stanowiły bazę dla zdrowego odżywiania – ten ebook jest dla Ciebie!

Posłuchaj ostatnich podcastów!

Co przeszkadza nam w rozpoczęciu aktywności fizycznej?

Co przeszkadza nam w rozpoczęciu aktywności fizycznej?

Nie wszystko zależy od naszego "chcę" albo "nie chcę". Czasem pojawiają się przeszkody "zewnętrzne", które uniemożliwiają nam (przynajmniej w momencie ich wystąpienia) rozpoczęcie np. aktywności fizycznej. Jakie to mogą być przeszkody i jak można spróbować sobie z...

Czy warto ćwiczyć z popularnymi trenerkami z Internetu?

Czy warto ćwiczyć z popularnymi trenerkami z Internetu?

Ćwiczysz z popularnymi trenerkami np. na YouTube? Masz swoje ulubione trenerki i zestawy ćwiczeń? Jeśli jesteś ciekawa jakie są wg mnie plusy i minusy korzystania z takich treningów, tego na co zwrócić uwagę przy wyborze takiej formy aktywności, oraz z kim moim...

Jak zmotywować się do ćwiczeń kiedy się kompletnie nie chce?

Jak zmotywować się do ćwiczeń kiedy się kompletnie nie chce?

Jesień kojarzy nam się z kolorami, mżawką i karmieniem wiewiórek. Jednocześnie widzimy siebie z ciepła herbatką pod milutkim kocem. I jak tu w takich okolicznościach przyrody zmotywować się do jakichkolwiek ćwiczeń? Jak wyjść z domu pobiegać albo na siłownię? A może...