Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

sty 11, 2021 | Aktulaności, Uncategorized

Początek stycznia to zazwyczaj czas postanowień noworocznych.

Onet.pl poniżesz postanowienia wymienia jako te najczęściej występujące wśród Polaków:

  • Więcej się ruszać
  • Spędzać więcej czasu z rodziną
  • Zadbać o zdrowsze jedzenie
  • Schudnąć
  • Rzucić palenie
  • Rzucić używki
  • Znaleźć nowe hobby
  • Nauczyć się języka obcego

Jedni wierzą i mocno dbają o to żeby to, co zaplanowali na początku roku konsekwentnie realizować. Natomiast inni uważają takie styczniowe postanowienia jako bzdurę i nawet się nad tym nie pochylają.

Osobiście należę do pierwszej grupy, lubię podsumować mijający rok i zaplanować kolejny.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się wydarzy w ciągu 12 miesięcy dlatego warto takie ogólne postanowienia rozbić na mniejsze, również pod kątem jednostek czasu. Uważa się, że planowanie na 12 tygodni jest skuteczne i realne w realizacji.

Co jeszcze możemy zrobić żeby w grudniu danego roku, siadając do podsumowania, śmiało powiedzieć „zrobiłem/am to”?

Przede wszystkim uwierz w siebie!

To najważniejsza rzecz, jaka pomoże ci w zmotywowaniu się do działania. To Ty musisz uwierzyć w swoje zdolności i umiejętności. W to, że osiągniesz sukces. A jeśli naprawdę Ci na czymś zależy – z pewnością łatwo się nie poddasz.

Wyznacz konkretny cel

Najlepiej jeden. Jeżeli planujesz, że zmienisz pracę, nauczysz się języka obcego czy schudniesz, zastanów się, która z tych rzeczy jest dla ciebie najważniejsza. Na której najbardziej ci zależy? Którą chcesz zrealizować jako pierwszą.

Wyznaczenie zbyt wielu celów na raz sprawi, że będzie Ci ciężko w nich wytrwać. Dlatego skup się na jednym. Określ go jasno i precyzyjnie. Wtedy o wiele łatwiej będzie ci go zrealizować. Bardzo pomocna przy stawianiu celów jest metoda SMART. Zgodnie z nią twoje postanowienie powinno być proste, mierzalne, osiągalne, realistyczne i terminowe. Nie wystarczy, że postanowisz „schudnę”. Musisz jasno określić, czego tak naprawdę oczekujesz, np. „Stracę 8 kg w trzy miesiące”.

Określ plan działania

Czasami cel, który sobie postawisz, może wydawać się tak duży, że aż niemożliwy do osiągnięcia. Zapewne znasz powiedzenie: „Jak zjeść słonia? Po kawałku!”. To właśnie metoda małych kroczków doprowadzi cię do sukcesu. Dlatego bardzo pomocne w  realizacji postanowień jest planowanie.

Rozpisz sobie plan działań na mniejsze jednostki czasu. Wypisz rzeczy, które regularnie będziesz robić, żeby dany cel osiągnąć. Myśl o nich jak o pozytywnych elementach twojego codziennego życia, a nie jak o przykrych obowiązkach. Takie nastawienie zwiększy Twoją szansę na powodzenie realizacji.

Powiedz o swoich postanowieniach

Podziel się wiadomością o swoim postanowieniu ze znajomymi czy rodziną. Wtedy będziesz mocniej starać się w nim wytrwać.

Z drugiej strony otrzymasz wsparcie otoczenia, które może okazać się niezbędne w chwili słabości. Dobrym pomysłem jest też zapisanie się do grupy osób realizujących taki sam cel. Wymiana sukcesów, ale i porażek, a także otrzymane wsparcie będą pomocne.

Nagradzaj się

Droga do osiągnięcia celu często jest długa, ale równie ważna (jeśli nawet nie ważniejsza) jak sam cel. Pamiętaj o tym, aby świętować także małe sukcesy w międzyczasie. Nagradzanie się za postępy w realizacji postanowienia jeszcze bardziej zmotywuje cię do działania.

Te rady oczywiście nie dotyczą tylko i wyłącznie postanowień noworocznych. Świetnie sprawdzą się również dla pomysłów i planów, które będziesz wdrażać w ciągu roku 🙂

POWODZENIA!

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do mojego newslettera i otrzymaj w prezencie eBooka “TOP 5 Zdrowych Nawyków”!

.

Zobacz mój najnowszy eBook

Jak w prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać

Dla kogo jest ebook „Jak w Prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać? Dla wszystkich, którzy chcieliby zmienić swoje nawyki żywieniowe, w sposób, który nie wywróci ich życia do góry nogami.

To dieta ma być dla Ciebie – nie Ty dla diety! Poznasz 5 szybkich rozwiązań, które możesz wdrożyć właściwie natychmiast, a dzięki którym zyska Twoje zdrowie i sylwetka. Dowiesz się na co zwrócić uwagę robiąc zakupy czy przygotowując posiłki. Jeśli szukasz prostych sposobów, które będą stanowiły bazę dla zdrowego odżywiania – ten ebook jest dla Ciebie!

Posłuchaj ostatnich podcastów!

Co przeszkadza nam w rozpoczęciu aktywności fizycznej?

Co przeszkadza nam w rozpoczęciu aktywności fizycznej?

Nie wszystko zależy od naszego "chcę" albo "nie chcę". Czasem pojawiają się przeszkody "zewnętrzne", które uniemożliwiają nam (przynajmniej w momencie ich wystąpienia) rozpoczęcie np. aktywności fizycznej. Jakie to mogą być przeszkody i jak można spróbować sobie z...

Czy warto ćwiczyć z popularnymi trenerkami z Internetu?

Czy warto ćwiczyć z popularnymi trenerkami z Internetu?

Ćwiczysz z popularnymi trenerkami np. na YouTube? Masz swoje ulubione trenerki i zestawy ćwiczeń? Jeśli jesteś ciekawa jakie są wg mnie plusy i minusy korzystania z takich treningów, tego na co zwrócić uwagę przy wyborze takiej formy aktywności, oraz z kim moim...

Jak zmotywować się do ćwiczeń kiedy się kompletnie nie chce?

Jak zmotywować się do ćwiczeń kiedy się kompletnie nie chce?

Jesień kojarzy nam się z kolorami, mżawką i karmieniem wiewiórek. Jednocześnie widzimy siebie z ciepła herbatką pod milutkim kocem. I jak tu w takich okolicznościach przyrody zmotywować się do jakichkolwiek ćwiczeń? Jak wyjść z domu pobiegać albo na siłownię? A może...