Początek stycznia to zazwyczaj czas postanowień noworocznych.
Onet.pl poniżesz postanowienia wymienia jako te najczęściej występujące wśród Polaków:
- Więcej się ruszać
- Spędzać więcej czasu z rodziną
- Zadbać o zdrowsze jedzenie
- Schudnąć
- Rzucić palenie
- Rzucić używki
- Znaleźć nowe hobby
- Nauczyć się języka obcego
Jedni wierzą i mocno dbają o to żeby to, co zaplanowali na początku roku konsekwentnie realizować. Natomiast inni uważają takie styczniowe postanowienia jako bzdurę i nawet się nad tym nie pochylają.
Osobiście należę do pierwszej grupy, lubię podsumować mijający rok i zaplanować kolejny.
Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się wydarzy w ciągu 12 miesięcy dlatego warto takie ogólne postanowienia rozbić na mniejsze, również pod kątem jednostek czasu. Uważa się, że planowanie na 12 tygodni jest skuteczne i realne w realizacji.
Co jeszcze możemy zrobić żeby w grudniu danego roku, siadając do podsumowania, śmiało powiedzieć „zrobiłem/am to”?
Przede wszystkim uwierz w siebie!
To najważniejsza rzecz, jaka pomoże ci w zmotywowaniu się do działania. To Ty musisz uwierzyć w swoje zdolności i umiejętności. W to, że osiągniesz sukces. A jeśli naprawdę Ci na czymś zależy – z pewnością łatwo się nie poddasz.
Wyznacz konkretny cel
Najlepiej jeden. Jeżeli planujesz, że zmienisz pracę, nauczysz się języka obcego czy schudniesz, zastanów się, która z tych rzeczy jest dla ciebie najważniejsza. Na której najbardziej ci zależy? Którą chcesz zrealizować jako pierwszą.
Wyznaczenie zbyt wielu celów na raz sprawi, że będzie Ci ciężko w nich wytrwać. Dlatego skup się na jednym. Określ go jasno i precyzyjnie. Wtedy o wiele łatwiej będzie ci go zrealizować. Bardzo pomocna przy stawianiu celów jest metoda SMART. Zgodnie z nią twoje postanowienie powinno być proste, mierzalne, osiągalne, realistyczne i terminowe. Nie wystarczy, że postanowisz „schudnę”. Musisz jasno określić, czego tak naprawdę oczekujesz, np. „Stracę 8 kg w trzy miesiące”.
Określ plan działania
Czasami cel, który sobie postawisz, może wydawać się tak duży, że aż niemożliwy do osiągnięcia. Zapewne znasz powiedzenie: „Jak zjeść słonia? Po kawałku!”. To właśnie metoda małych kroczków doprowadzi cię do sukcesu. Dlatego bardzo pomocne w realizacji postanowień jest planowanie.
Rozpisz sobie plan działań na mniejsze jednostki czasu. Wypisz rzeczy, które regularnie będziesz robić, żeby dany cel osiągnąć. Myśl o nich jak o pozytywnych elementach twojego codziennego życia, a nie jak o przykrych obowiązkach. Takie nastawienie zwiększy Twoją szansę na powodzenie realizacji.
Powiedz o swoich postanowieniach
Podziel się wiadomością o swoim postanowieniu ze znajomymi czy rodziną. Wtedy będziesz mocniej starać się w nim wytrwać.
Z drugiej strony otrzymasz wsparcie otoczenia, które może okazać się niezbędne w chwili słabości. Dobrym pomysłem jest też zapisanie się do grupy osób realizujących taki sam cel. Wymiana sukcesów, ale i porażek, a także otrzymane wsparcie będą pomocne.
Nagradzaj się
Droga do osiągnięcia celu często jest długa, ale równie ważna (jeśli nawet nie ważniejsza) jak sam cel. Pamiętaj o tym, aby świętować także małe sukcesy w międzyczasie. Nagradzanie się za postępy w realizacji postanowienia jeszcze bardziej zmotywuje cię do działania.
Te rady oczywiście nie dotyczą tylko i wyłącznie postanowień noworocznych. Świetnie sprawdzą się również dla pomysłów i planów, które będziesz wdrażać w ciągu roku 🙂
POWODZENIA!