Po czym rozpoznać dobrego trenera personalnego?

maj 17, 2021 | Podcasty

Po czym rozpoznać dobrego trenera personalnego?

Cześć. Mam na imię Marta i zapraszam Cię do mojego podcastu. Jeśli, choć kilkukrotnie zdarzyło Ci się pomyśleć „Zaczynam od poniedziałku” to ten podcast jest właśnie dla Ciebie. Motywacja, ruch, odżywianie, nawyki, ale także biznes trenera od kuchni i fit świat od zaplecza. O tym będziemy sobie tutaj rozmawiać. Zapraszam.

Cześć. Witam Cię drogi słuchaczu w 7 odcinku mojego podcastu “Zaczynam od poniedziałku”.
Dzisiejszym tematem będzie – trener personalny, a właściwie to po czym rozpoznać dobrego trenera personalnego. Zacznijmy od tego czy każdy może być trenerem personalnym, trenerem fitness. Odpowiedź moźe być dla jednych satysfakcjonująca, dla innych nie, bo każdy może być trenerem fitness, albo trenerem personalnym. Dlatego, że nie trzeba mieć kompletnie żadnych uprawnień do tego, żeby prowadzić treningi personalne, albo treningi fitness. Taki tytuł może mieć właściwie każdy i tak na prawde z punktu widzenia prawa nawet nie trzeba kończyć żadnych kursów.

Kiedyś ustawowo wyglądało to inaczej. Niestety w tej chwili ten zawód nie podlega żadnym regulacją ustawowym. Jak wspomniałam każdy może zostać trenerem personalnym. Oczywiście, pod katem rekreacyjnym, czyli jeśli jesteśmy trenerami jakiś określonej dyscypliny sportowej to wtedy już inne regulacje nas obowiązują. Natomiast trenerzy kulturystyki, którzy pracują na siłowni czy trenerzy personalni bądź też trenerzy, którzy prowadzą zajęcia grupowe, zajęcia fitness, no nie poodlegają w tej chwili żadnym regulacją państwowym, niestety. Także tak naprawdę każdy z nas może zostać takim trenerem.

Dlatego z mojej perspektywy bardzo wazne jest, żeby wiedzieć po czym rozpoznać dobrego trenera personalnego. Przyznam Wam, że mnie chyba żadna z osób z którymi współpracowałam, bądź współpracuje nigdy nie zapytała o to czy posiadam w ogóle jakieś uprawnienia do prowadzenia treningów personalnych, czy mam jakieś certyfikat, czy skończyłam jakieś szkolenie. Wydaje mi się, że po prostu uznawane jest to za takie oczywiste, że każdy kto pracuje na siłowni i ma koszulkę trener, prowadzi trening zajęcia grupowe ma takie kursy skończone i oczywiście w myślę 95% przypadków tak dokładnie jest. Natomiast tak naprawdę te kursy, które są proponowane i prowadzone są może nie tyle bezprawne, co nie dają żadnej gwarancji tego, że osoba z którą ćwiczycie, czyli taki trener no jest po prostu mądry i wie co robić z ludzkim ciałem, bo musimy sobie uzmysłowić, to że jako trenerzy personalni odpowiadamy za innych ludzi, za to czy będą zdrowi i za to czy będą bez kontuzji. Także bardzo ważne jest to żebyście wiedzieli jak poznać dobrego trenera i jak zweryfikować jego kwalifikacje.

W chwili obecnej wszystkie szkoły, które prowadzą właśnie szkolenie na trenerów personalnych nie są weryfikowane przez żadne jednostki państwowe. Czyli właściwie każdy z was może założyć taką szkołę i szkolić mężczyzn i kobiety na trenerów personalnych, czy trenerów fitness. Oczywiście jeśli sam tego nie potrafi to musi zatrudnić do tego odpowiednią kadrę, ale tak naprawdę każdy może taką szkołę założyć i po prostu szkolić osoby aspirujące do tego, żeby zostać trenerem personalnym.

Ja nie generalizuje, natomiast też spotkałam się z tym że takie uprawnienia do bycia trenerem personalnym można zdobyć nawet online. Nigdzie się nie pojawiając i w moim odczuciu już w ogóle nie ma żadnej weryfikacji czy osoba po drugiej stronie monitora nadaje się do tego żeby być trenerem czy też prowadzić zajęcia grupowe. Także bardzo ostrożnie musicie wybierać, w które ręce chcecie się oddać. No bo można się nabrać.

Oczywiście osoby, które pracują na siłowni, myślę, nie ma pewności bo nigdy nie pracowałam na siłowni, w sensie nie byłam zatrudniona przez siłownię, ale myślę, że sieciówki, czy nawet prywatne siłownie raczej nie pozwolą sobie na to żeby zatrudnić osoby, które nie skończyły żadnego kursu i nie mają żadnych certyfikatów i uprawnień do tego, żeby być trenerami, ale może być z tym różnie. Dlatego ważne jest to żebyście takie kwalifikacje sprawdzali. Jeśli nie bezpośrednio u właściciela siłowni, no to można oczywiście o taki certyfikat poprosić trenera przed pierwszym treningiem, czy na takim spotkaniu zapoznawczym. On chce poznać poznać was, a wy macie pełne prawo do tego żeby poznać jego.

Te programy szkoleń, które są prowadzone niestety również nie sa w żaden sposób weryfikowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ogóle nasze państwo nie ingeruje w to jak takie szkolenia wyglądają, czego one uczą, z jakimi umiejętnościami trenerzy z takich szkoleń wychodzą i nie ma żadnej tak naprawdę jednostki państwowej, która by to w jakiś sposób ujednoliciła. No i właśnie weryfikowała. Także szkoły, które są, jest ich mnóstwo też mają bardzo różny poziom, no i wiadomo, jeśli komuś zależy na tym żeby być dobrze wykształconym trenerem, żeby jak najwięcej się nauczyć, jak najwięcej wyciągnąć z takiego kursu to wybierze szkołę z dobrą opinią i z bardzo szerokim programem, bo kurs trenera personalnego to nie jest tylko technika wykonywanych ćwiczeń. To jest naprawdę ogromny wachlarz innych zagadnień, które trener musi znać, powinien znać i przenosić później na współpracę z drugim człowiekiem. Ale te rzeczywiście programy szkół są na bardzo różnych poziomach, dlatego ważne jest też jaką szkołę taki trener skończył. Oczywiście nie musicie mieć wiedzy, która szkoła jest najlepsza, ale jeśli już taki certyfikat sobię obejrzycie to można to później gdzieś tam wygooglać jeśli was to bardzo mocno interesuje i myślę też nawet, że warto to zrobić. Jaką szkołę rzeczywiście ten trener skończył, czy to był taki kurs właśnie online, czy to było szkolenie stacjonarne.

Jeszcze z takich bardzo formalnych nazwijmy to rzeczy. Nie ma kompletnie wymogu do tego, żeby trener personalny miał polisę ubezpieczeniową OC. Ale zaufajcie mi, każdy szanujący się “trener”, który podchodzi do swojej pracy poważnie taką polisę powinien mieć i myślę że ma. Ja osobiście taką polisę mam. Kompletnie nie wyobrażam sobie jej nie mieć. Pracujemy z różnymi sprzętami i z obciążeniami, nie daj Boże cokolwiek by się wydarzyło to jesteśmy przynajmniej w jakimś tam stopniu zabezpieczeni. W ogóle uważam, że jako trener odpowiadamy za bezpieczeństwo osób, z którymi pracujemy, dlatego w moim odczuciu każdy trener powinien taką polisę OC mieć. To też możecie jak najbardziej sprawdzić, o to zapytać i to zweryfikować. W ogóle nie bójcie się pytać o takie formalne aspekty bo one w moim odczuciu są ważne. Ja za chwilkę opowiem oczywiście o różnych innych aspektach, które są ważne, ale z tych formalnych to myślę, że to co powiedziałam jest wyczerpujące.

Oprócz skończenia kursu trenera personalnego, takiego podstawowego kursu, który w ogóle nadaje uprawnienia do tego żeby być trenerem personalnym obowiązkiem wręcz trenera jest ciągła nauka. Musimy pamiętać, że jako trenerzy pracujemy z ludzkim ciałem, każde jest niby taki samo, ale okazuje się w trakcie pracy, że zupełnie inne. Dlatego im więcej będziemy na temat tego ludzkiego ciała wiedzieć, tym łatwiej będzie nam pracować z ludźmi i tym łatwiej będzie nam pomagać ludziom w różnych aspektach, ale z tym pomaganiem jeszcze… według mnie trener personalny powinien pracować z ludźmi zdrowymi. Co ja mam na myśli? Trener jest taką prewencją, bo fizjoterapeuta to jest osoba, która działa wtedy kiedy już coś boli, a trener osobą, która działa po to żeby nie musieć odwiedzać fizjoterapeuty. W moim odczuciu taku jest właśnie podział ról, między trenerem personalnym, a fizjoterapeutą i tutaj też bardzo często zauważam to, że te granice się mocno rozmywają. Bardzo często trenerzy personalni wchodzą w kompetencje fizjoterapeutów. Oczywiście są trenerzy, którzy są po fizjoterapii i to jest w ogóle super połączenie i gdyby moje życie potoczyło się drugi raz i wiedziałabym, że właśnie bycie trenerem to jest moja pasja, to skończyłabym fizjoterapie, bo to znacznie bardziej ułatwiłoby mi pracę i bardzo mocno pomogło, ale musimy też pamiętać, musicie mieć z tyłu głowy to, że trener jest od tego żeby zapobiegać i żeby uczyć Was zdrowego ruchu, a jeśli już odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, jakikolwiek ból to natychmiast musisz o tym trenera poinformować. Jeśli coś będzie się powtarzałać, nie daj Boże pogłębiać. No to tutaj już nie zostawajcie w rękach trenera personalnego, tylko idźcie do fizjoterapeuty. Nawet jak wam o tym nie powie, to ja was bardzo mocno na to uczulam.

Jako trenerzy uważam, że powinniśmy mieć wiedzę z bardzo wielu dyscyplin sportowych, dlatego że w treningach personalnych wykorzystujemy ćwiczenia z bardzo wielu dyscyplin sportowych, ale też w moim odczuciu każdy z nas powinien mieć i chyba ma specjalizację. Czyli ja nie nauczę kogoś na przykład boksu, sztuk walki (okej sama je trenowałam) ale nie czuję się kompletnie kompetentna i na siłach do tego żeby taką wiedzę przekazywać dalej. Jeśli ktoś chciałby uczyć się sztuk walki.

Natomiast bardzo dużo elementów w swoich treningach personalnych właśnie ze sztuk walk wykorzystuje. Tak samo jeśli chodzi na przykład o bieganie, ja nie jestem stricte trenerem, który uczy i jak biegać, nie układam planów treningowych dla biegaczy. Sama oczywiście biegam. Organizuje marszobiegi dla osób bardzo początkujących, ale to nie jest nauka techniki biegania i to nie jest nauka rozpisywania treningów biegowych. Dlatego też chcę zwrócić Waszą uwagę na to, jeśli trener powie “ja Was nauczę wszystkiego cokolwiek zechcesz, przyjdź ja Cie wszystkiego nauczę” to uciekamy, bo to nie będzie dobry trener.

Szukając trenera personalnego bardzo dużo jest w waszych rękach, bo musicie się przede wszystkim zastanowić co jest waszym celem, po co chcecie skorzystać z usług trenera personalnego i pod takim kątem szukać sobie trenera. Jeśli chcecie nauczyć się biegać szukacie trenera, który uczy biegać, jeśli chcecie schudnąć szukacie osoby, która ma doświadczenie i może się pochwalić tym że potrafi ludzi w sposób zdrowy odchudzać. Oczywiście uważam, że najlepszą taką rekomendacją jest opinia innych osób, bo wpisując w google “trener personalny” w miejście na przykład, wyskoczą wam zapewne dziesiątki nazwisk. Wszystkie strony internetowe trenerów są bardzo podobne, wizytówki są bardzo podobne i tak na pierwszy rzut oka trudno określić, który z tych trenerów będzie okej, a który nie. Dlatego warto pytać na różnych forach, na grupach, znajomych. Być może osoby, które ćwiczą z trenerami personalnym, jaką mają opinie na temat, jakie mają osiągnięcia, czy to z czym przyszli do trenera personalnego jest rzeczywiście realizowane. To będą najlepsze rekomendacje i na tym możecie śmiało polegać.

Jak już uznacie, że wybierzecie sobie trenera personalnego, bo pamiętajcie że macie prawo spotkać się z kilkoma osobami, nie tylko z jedną. Natomiast jeśli uznacie, że wybieracie trenera personalnego określonego i spotkacie się z nim już na na takim pierwszym zapoznawczym spotkaniu to zwróćcie uwagę – no może to jest takie trywialne – ale zwróćcie też uwagę w co on jest ubrany, bo jeśli na przykład pojedziecie na siłownię i ten trener będzie w dżinsach no to ja już bym się zastanowiła czy to na pewno jest to dobra osoba, bo to w moim odczuciu już jest takie, no nie traktowanie do końca poważnie swojej pracy i tak samo jakby, nie wiem, prezes banku przyszedł w dresach to też uznaliby w pracownicy, że coś to jest chyba nie w porządku. To też jest bardzo prozaiczna rzecz, ale ważne jest to jak ten trener wygląda, w co jest ubrany, na to należy też oczywiście jako takie pierwsze wrzażenie zwrócić uwagę.

Kolejną rzeczą jest to czy po takim pierwszym spotkaniu, po takim nazwijmy to treningu próbnym, czyli wtedy kiedy trener poprosi Was o wykonanie pewnych ćwiczeń, porozmawia z Wami.

No właśnie też ta rozmowa, to jest kolejna ważna rzecz, dlatego że musicie zwrócić uwagę o co ten trener Was pyta.

Fajnie jest jeśli trener personalny ma gotowy taki kwestionariusz na podstawie którego zadaje Wam pytania. Kobiety, uczulam Was też dlatego, że często spotykam się z tym, że trenerzy mężczyźni mają taki opór wewnętrzny przed zadawaniem niektórych pytań. Więc jeśli taki trener nie zapyta Was o to czy byłyście w ciąży, czy rodziłyście naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie, ile macie lat, jaka jest wasza waga, czy wiecie na o tym, że macie rozejście kresy białej, czy ktoś kiedykolwiek to sprawdzał, czy macie kłopoty z nietrzymaniem moczu. To jeśli takie pytania nie padną w takim wstępnym wywiadzie, no to też zwróćcie na to uwagę to też już może być taki sygnał, że nie wszystkiego się o Was ten trener chce dowiedzieć. Znaczy nawet nie wiem czy chcę, może nie potrafi po prostu, jako mężczyzna zadać takich pytań, bo to są pytania uznawane za intymne, a w moim odczuciu one są jedną z takich podstawowych rzeczy, którą ja muszę wiedzieć o osobie, z którą ćwiczę. O kobiecie, z którą ćwiczę. Nie wyobrażam sobie na przykład dać jej skakanki kiedy ona ma problem z utrzymaniem moczu. No tak, są to tematy, które są być może bardzo krępujące i kontrowersyjne, ale o takie rzeczy też trener absolutnie ma obowiązek i powinien Was zapytać.

Jeśli po przeprowadzeniu takiego wywiadu trener nie przedstawi Wam planu jak chciałby z Wami pracować, oczywiście uwzględniając cel, z którym przychodzicie do niego. No to też może być to kolejny niepokojący sygnał, dlatego że taki plan z ust trenera powinien paść i powinniście go uzgodnić i ty masz pełne prawo przedyskutować taki plan z trenerem. Więc, to jest kolejna bardzo ważna rzecz, żeby trener umiał przedstawić plan i jak chcę go wykonać, żeby właśnie trener umiał przedstawić taki plan jak zamierza z tobą współpracować, jak będzie dążył do tego żeby zrealizować Twój cel i żeby umiał Ci to wytłumaczyć. Potem już w trakcie trwania współpracy musisz zwrócić uwagę na to czy trener jest zwyczajnie zaangażowany w to co robi czy poprawia technike ćwiczeń, którą wykonujesz, czy zadaje istotne pytania w postaci tego “jak się czujesz?” To jest bardzo ważne pytanie, a nie zawsze pada z ust trenera na terningach personalnych, czy na przykład obciążenie, z którym pracujesz nie jest zbyt lekkie, albo wprost przeciwnie za ciężkie, chociaż to bardziej widać, że coś jest za ciężkie niż jest zbyt lekkie. Przyznawaj się też, że jest za lekko bo to jest dla Twojego dobra, ale takie pytania zdecydowanie powinny padać.

Powinien również pytać czy czujesz to co powinno pracować w danym ćwiczeniu. Zapytać co czujesz, że pracuję i jeśli pada jakaś odpowiedź z twoich ust, która jest błędna, nie błędna, po prostu nie czujesz tego co powinno pracować okazuje się, no to też jego rolą jest to żeby tak ustawić Twoją pozycję ciała w poprawny sposób, no żebyć poczuła to co rzeczywiście wtedy w ćwiczeniu, jaki mięsień powinień pracować i też zawsze możesz zadawać pytania w trakcie treningu.

A co to ma pracować? A po co ja to robię? A dlaczego ja to robię? Nie bójcie się takich pytań. Jeśli trener jest świadomy tego co robi z Tobą to będzie spokojnie bez żadnego stresu umiał Ci to wytłumaczyć, a dla Ciebie to jest też ogromna wiedza i wielka wskazówka.

Generalnie plany treningowe zmienia się mniej więcej co 8,10 do 12 tygodni, natomiast też ważne jest to żebyś przez te 8,10,12 tygodni, dwa, trzy, razy w tygodniu nie robiła takiego samego treningu. Zwróć uwagę na to, żeby te treningi były urozmaicone, żeby było zmieniane obciążenie, żeby był zmieniany czas przerwy, żeby była na przykład zmiana chwytu. To też jakby daje zupełnie inne rezultaty, także oczywiście plany treningowe są nie robione treningu na trening. ale te ćwiczenia można modyfikować, można zmieniać tak żeby trening był zawsze interesujący i żebyś się po prostu, zwyczajnie nie nudziła, a rozwijała.

Ja myślę, że nie muszę wspominać, a może muszę, no tak bardzo prozaicznych rzeczy jak to, że trener umie wykonać każde ćwiczenie które chce Ci pokazać i wytłumaczyć jak masz je wykonać poprawnie, ale także pokazać najczęściej występujące błędy. Dlatego, że to też bardzo pokazuje i utrwala osobie ćwiczącej, to czego właśnie czego nie powinien robić. Jest takie bardziej trafiające do osób ćwiczących, niż to jak dobrze wykonać ćwiczenia, ale jeśli osoba będzie wiedziała jak nie wykonywać go źle, no to jest znacznie bliżej tej dobrej techniki. Także też trener absolutnie, obowiązkowo musi umieć poprawnie wykonywać ćwiczenia, ale też właśnie wskazywać najczęściej występujące błędy. Jeszcze raz odkryto zaangażowanie. Jeśli jesteście na siłowni, na przykład, i trener chodzi z telefonem komórkowym i tam się patrzy, nie wiem, coś tam sobie robi z tym telefonem i tylko każe Wam wykonywać ćwiczenia nawet nie dokładnie, w ogóle mówiąc co macie robić. To też ta czerwona lampka powinna Wam się zaświecić. No już nie mówiąc o tym, że płacicie za to pieniądze, dlatego też zwracajcie uwagę jak trener się przy Was zachowuje.

Ja zapytałam na swoim Instagramie na instastory o to “Jakie cechy według moich obserwujących powinien mieć dobry trener personalny” i o to jakie padały odpowiedzi: Artur – powinien być merytoryczny kreatywny pogodny i wysportowany. Jak najbardziej tak. O tej merytoryce to myślę, że powiedziałam już, mówiłam już przez ostatnie kilka minut. Także jak najbardziej w moim odczuciu jest to jedna z podstawowych cech trenera personalnego. Czyli po prostu profesjonalizm i umiejętności. Kreatywność, to znowu to o czym mówiłam. Czyli, że trener umie znaleźć ćwiczenia zastępcze, bo czasami też zdarza się tak, że bardzo nie lubicie robić jakiegoś ćwiczenia, albo odczuwacie właśnie jakiś lekki dyskomfort przy wykonywaniu jakiegoś ćwiczenia.

Tutaj też rolą trenera jest to żeby znaleźć ćwiczenie zastępcze. No i taką umiejętność zdecydowanie trener również powinien mieć, powinien pogodny. Tak. Myślę, że nikt nie chciałby pracować z mrukiem, także jak najbardziej to też cecha, którą trener personalny powinien posiadać. Wysportowany. Oczywiście tutaj też zwracajcie uwagę, znaczy wiecie to jest tak, że myślę, że nikt z nas nie chciałby, albo czułby dyskomfort idąc do na przykład otyłego dietetyka. No bo myślałby sobie, że “hej, no on nie umie zadbać o siebie, a będzie umiał zadbać o mnie”. Podobnie myśle jest z trenerem personalnym. Jeśli widzicie trenera, który nie odpowiada Wam w kontekście tego jak wygląda, czyli według właśnie nie umie zadbać o siebie to jak chcę próbować zadbać o innych ludzi. No to też, absolutnie możecie do takiego trenera nie przychodzić. To są wasze takie subiektywne odczucia i macie do nich pełne prawo. Też uważam, że trener powinien być osobą wysportowaną, oczywiście nie po każdym trenerze czy trenerce widać tam duże mięśnie i po tym możemy go rozpoznać, bo jest bardzo duża liczba trenerów, którzy no nie wyglądają inaczej niż przeciętni ludzie, a są mega sprawni. Także też troszkę uwaga z tym, ale myślę, że jeśli już widzę trenera, który jest otyły, no to tutaj też ta czerwona lampka powinna się zaświecić. Gosia napisała w ankiecie, że trener powinien być osobą, która bierze pod uwagę styl życia klienta. No zdecydowanie tak, dlatego nazywamy się personalnymi. Czyli podchodzimy do każdego indywidualnie, właśnie po to jest takie spotkanie zapoznawcze bo to jest ten w cudzysłowiu wywiad. Po to rozmawiamy, po to robimy treningi próbne, żeby jak najbardziej dopasować to co chcemy zaproponować osobie ćwiczącej do tego jaki styl życia prowadzi. To samo w moim odczuciu dotyczy odżywiania, bo według mnie to dieta ma być dostosowana do stylu życia, który my prowadzimy, a nie my mamy się dostosowywać do diety i tak samo jest jeśli chodzi o treningi, o ćwiczenia. Zdecydowanie tak. Marysia napisała – powinien być motywujący i wyrozumiały. No i znów absolutnie obowiązkowe cechy trenera personalnego. Tak, to my jesteśmy tym motorem tą motywacją dla osób ćwiczących. taką zewnętrzną motywacją. chociaż no o wiele ważniejsza jest ta wewnętrzna, bo jeśli Wy jako osoby ćwiczące nie będziecie zmotywowani wewnętrznie, że chcecie. No to my możemy dać z siebie tryliard energii i motywacji, ale ona zadziała tylko na chwilkę. Dlatego ważna jest ta wewnętrzna motywacja, ale jeśli trener będzie taki, wiecie no słabo jakby zachęcający Was do ćwiczeń, no to też to wasza wewnętrzna motywacja będzie spadała. Także zdecydowanie trener powinien być motywujący i wyrozumiały. Dlatego, że ja na przykład pracując z kobietami bardzo często spotykam się z sytuacją, że przechodzą na trening i na przykład mają pierwszy dzień okresu. Czują się słabo, no i to co ja zaplanowałam, to co mamy w planie do wykonania okazuje się być nieodpowiednie na na taki dzień. Dlatego też ważna jest ta wyrozumiałość i takie właśnie dostosowanie się do drugiego człowieka i umiejętność znalezienia odpowiedniego treningu w takiej sytuacji. Także to doświadczenie. które nabieramy jako trenerzy z czasem jest bardzo ważne, bo ułatwia nam to właśnie odnajdywanie się w takich niestandardowych sytuacjach.

Czasem też zdarza że ktoś przychodzi na trening po 10 godzinach pracy i mówi że bolą go plecy. Boli go odcinek lędźwiowy i też to co my mamy zaplanowane, to co ja mam zaplanowane w planie treningowym okazuje się być właśnie znów, no nie do końca odpowiednie na dany moment. Dlatego też tutaj ta wyrozumiałości, taka elastyczność jest bardzo potrzebna i super się sprawdza. Klaudia natomiast napisała, że trener powinien być w cudzysłowiu zajarany swoją pracą komunikatywny i raczej neutralny. W ogóle uważam, że pasję widać w oczach. Cokolwiek nie robimy, czymkolwiek się nie zajmujemy. To jest to widać na pierwszy rzut oka. To słychać w pierwszych słowach rozmowy, że ktoś jest właśnie zajarany swoją pracą. To jest bardzo ważne, oczywiście nieobowiązkowe, ale myślę, że jeśli traficie pod skrzydła trenera, u którego zobaczycie te pasje, no to te efekty będą bardziej realne do realizacji. Także zdecydowanie, bardzo ważne. Natomiast ta neutralność tutaj myślę, że oznacza taki brak faworyzowania kogoś, ale też w takim kontekście, że jeśli z kimś już masz fajną relacje, długo pracujecie, no to żeby nie okazało się, że w konsekwencji będziecie się gdzieś na treningach spotykać w cudzysłowie na kawę. Czyli przegadacie po prostu cały trening. Cały czas trener musi mieć na uwadze to, że osoby przychodzą do niego po to żeby ćwiczyć. Koniec kropka.

Oczywiście będą mieli gorsze, lepsze dni. Oczywiście trzeba się do tego umieć dostosować. Czasami też nie dać się na wszystko nabrać, bo czasami są takie wiecie, konfabulacje, ale oczywiście im lepiej Wy poznacie trenera, a trener pozna Was tym łatwiej będzie Wam się razem współpracować. Bardziej będziecie dla siebie nawzajem wyrozumiali. Myślę że to co powiedziałam powinno Wam bardzo mocno pomóc i rozjaśnić na co zwrócić uwagę szukając trenera personalnego.

W trzech słowach. Pamiętajcie, że zawsze możecie spotkać się z kilkoma osobami. Zawsze możecie trenera personalnego zmienić jeśli nie widzicie efektów waszej wspołpracy. Nawet jeśli się lubicie możecie zostać koleżanką, kolegą poza salą. Ale wy przychodzicie do trenerów personalnych w określonym celu, jeśli te cele po pewnym czasie nie zostaną osiągnięte, no to coś jest nie tak. Szkoda po prostu waszego czasu i waszych pieniędzy i macie pełne prawo do tego żeby taką współpracę zakończyć.

No i tyle na dzisiaj bardzo dziękuję Ci za wysłuchanie tego odcinka i słyszymy się w kolejnym. Pozdrawiam.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do mojego newslettera i otrzymaj w prezencie eBooka “TOP 5 Zdrowych Nawyków”!

.

Zobacz mój najnowszy eBook

Jak w prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać

Dla kogo jest ebook „Jak w Prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać? Dla wszystkich, którzy chcieliby zmienić swoje nawyki żywieniowe, w sposób, który nie wywróci ich życia do góry nogami.

To dieta ma być dla Ciebie – nie Ty dla diety! Poznasz 5 szybkich rozwiązań, które możesz wdrożyć właściwie natychmiast, a dzięki którym zyska Twoje zdrowie i sylwetka. Dowiesz się na co zwrócić uwagę robiąc zakupy czy przygotowując posiłki. Jeśli szukasz prostych sposobów, które będą stanowiły bazę dla zdrowego odżywiania – ten ebook jest dla Ciebie!

Zobacz ostatnie posty na blogu!

Czy trzeba jeść śniadanie?

Czy trzeba jeść śniadanie?

Czy trzeba jeść śniadanie? Pytanie o to, czy śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, budzi wiele kontrowersji wśród specjalistów od żywienia. Pomimo że w popularnej mądrości przekazywanej przez wiele lat uważano śniadanie za najważniejszy posiłek dnia, to nie ma...

Trening w domu czy na siłowni?

Trening w domu czy na siłowni?

Zastanawiasz się czy ćwiczyć w domu czy lepiej jednak kupić karnet na siłownię? Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma wady i zalety. Przyjrzyjmy im się bliżej. Trening w domu: To, co...

Trening na czczo czy po śniadaniu?

Trening na czczo czy po śniadaniu?

Trening na czczo ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy twierdzą, że warto trenować zaraz po przebudzeniu ze względu na to, że występuje wtedy niski poziom glikogenu co wzmaga lipolizę oraz utlenianie kwasów tłuszczowych.  Czy zatem trening na czczo to dobry...

Postaw mi kawę na buycoffee.to