Work-Life Balance – czy jest ważny?

lt. 8, 2022 | Blog, ​Psychologia, ​Zdrowie

Pracujesz 8h dziennie czy dłużej?

Przyznam, że kiedy pracowałam w korporacji bardzo rzadko zdarzały się sytuacje, że pracowałam dłużej niż 8h. Wprost przeciwnie! Najczęściej wystarczało 5-6h żebym wykonała to co do mnie należało – swoje jednak trzeba było wysiedzieć (swoją drogą, do dziś nie rozumiem po co został stworzony taki system pracy, przynajmniej w niektórych zawodach).

Ale znam ogrom ludzi, którzy są przekonani, że należy pierwszym do biura przychodzić i ostatnim wychodzić. Że takie podejście pomoże im osiągnąć sukces. Często biorą każdy projekt, dają się “wykorzystywać” przełożonym, ich życie toczy się wokół pracy. Zazwyczaj takie podejście im nie pomaga, a wprost przeciwnie – mocno szkodzi. Może ono doprowadzić do wypalenia zawodowego, problemów zdrowotnych i bardzo często – samotności.

Koncepcja work-life balance (WLB) narodziła się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii.

W tym okresie bardzo dużo organizacji i korporacji zaczęło się rozwijać. Przemęczeni pracownicy postanowili coś zrobić. Zaczęto domagać się rozdzielenia życia zawodowego i prywatnego. W pewnym momencie sami pracodawcy zauważyli, że większa ilość przepracowanych godzin wcale nie oznacza większej wydajności.

Główną ideą WLB było odnalezienie równowagi pomiędzy pracą i karierą, a życiem rodzinnym oraz towarzyskim, rozrywką, itp.

A jak wygląda WLB w Polsce? Z badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że Polacy są 7. najbardziej zapracowanym Państwem wśród 35 badanych.
Wygląda na to,  że mocniej stawiamy na “work” niż na “balance”…

A szkoda, bo jest ogrom korzyści wynikających z zachowania równowagi między pracą, a domem wynikających dla obu stron (zarówno pracownika jak i pracodawcy).

  • Zwiększenie produktywności.
  • Lepsze samopoczucie i stan zdrowia.
  • Większa satysfakcja z pracy.
  • Większa możliwość rozwoju i realizowania swoich pasji.
  • Lepszy wizerunek pracodawcy i lojalność pracowników.
  • Ograniczenie kosztów związanych z rekrutacją.

Na koniec muszę otwarcie przyznać, że obecnie (pracując jako trener personalny – kiedy sama jestem sobie szefem) jest mi dużo trudniej (wbrew pozorom) zachować WLB niż kiedy pracowałam w korporacji.

Ale mam nadzieję, że Twoje Work-Life Balance ma się świetnie!

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do mojego newslettera i otrzymaj w prezencie eBooka “TOP 5 Zdrowych Nawyków”!

.

Zobacz mój najnowszy eBook

Jak w prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać

Dla kogo jest ebook „Jak w Prosty sposób zacząć się zdrowo odżywiać? Dla wszystkich, którzy chcieliby zmienić swoje nawyki żywieniowe, w sposób, który nie wywróci ich życia do góry nogami.

To dieta ma być dla Ciebie – nie Ty dla diety! Poznasz 5 szybkich rozwiązań, które możesz wdrożyć właściwie natychmiast, a dzięki którym zyska Twoje zdrowie i sylwetka. Dowiesz się na co zwrócić uwagę robiąc zakupy czy przygotowując posiłki. Jeśli szukasz prostych sposobów, które będą stanowiły bazę dla zdrowego odżywiania – ten ebook jest dla Ciebie!

Posłuchaj ostatnich podcastów!

Czym jest zastój wagi?

Czym jest zastój wagi?

Zaczynasz odchudzanie, masz rozpisany plan żywieniowy, zaplanowane treningi, przez kilka tygodni wszystko idzie zgodnie z planem. Waga leci, obwody maleją, jesteś zmotywowana i entuzjastycznie nastawiona do dalszej pracy. I nagle BUM! Tydzień, drugi, trzeci - starasz...

Czy kroki są ważne?

Czy kroki są ważne?

Czy chodzenie to w ogóle jest aktywność fizyczna? Ile dziennie kroków należy robić? Jaki wpływ marsz ma na nasz organizm? Czy dzięki spacerom można schudnąć? Jakich aplikacji używać do mierzenia kroków? Co można zrobić żeby chodzić więcej?O tym wszystkim mówię w tym...

Postaw mi kawę na buycoffee.to